Sporządzony u notariusza akt poświadczenia dziedziczenia ma ten sam skutek co prawomocne postanowienie o nabyciu spadku. Pozwala więc spadkobiercy potwierdzić jego prawa do spadku bez konieczności występowania do sądu. Jest niezbędny do uzyskania zwolnienia z podatku od spadków.

Akt poświadczenia dziedziczenia – co to jest?

Akt poświadczenia dziedziczenia to czynność notarialna, która potwierdza, że dana osoba jest spadkobiercą. Spadkobiercy zwracają się do notariusza o sporządzenie tego aktu z różnych przyczyn, na potrzeby udokumentowania i udowodnienia, że uzyskali określone prawa wchodzące w skład masy spadkowej lub własność danych składników spadku.

Niezwłocznie po sporządzeniu notariusz wpisuje akt do Rejestru Spadkowego. Po zarejestrowaniu akt poświadczenia dziedziczenia ma skutki prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Protokół dziedziczenia

Przed przystąpieniem do aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz sporządza protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich zainteresowanych, którymi są osoby mogące należeć do kręgu spadkobierców ustawowych i testamentowych, a także zapisobiercy windykacyjni. Mają one szansę ujawnić w nim istotne dla dziedziczenia okoliczności.

Akt poświadczenia dziedziczenia dokumenty

Wymagane przez notariusza, niezbędne do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia dokumenty to:

  • dowody tożsamości potwierdzające dane spadkobierców
  • odpis aktu zgonu spadkodawcy
  • zaświadczenie o numerze PESEL spadkodawcy
  • testament (jeśli istnieje)
  • skrócone odpisy aktów urodzenia (jeśli spadkobiercami są dzieci)
  • skrócony odpis aktu małżeństwa (jeśli spadkobiercą jest małżonek spadkodawcy, albo jego dziecko, jeśli zmieniło nazwisko po ślubie)
  • numer księgi wieczystej (gdy składnikiem spadku jest nieruchomość)
  • testament, jeśli spadkodawca go sporządził.

Akt poświadczenia dziedziczenia koszt

Koszt sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia nie powinien przekraczać 450-500 zł. Jednak w przypadku potrzeby podjęcia przez notariusza dodatkowych czynności, np. sporządzenia protokołu otwarcia i ogłoszenia testamentu, poświadczenie obejmować będzie zapis windykacyjny, albo osoba zainteresowana wystąpi o sporządzenie projektu protokołu dziedziczenia, koszt aktu może być wyższy.

Akt poświadczenia dziedziczenia – ile po śmierci?

Zgodnie z art. 1026 Kodeksu cywilnego, zarówno poświadczenie dziedziczenia, jak i stwierdzenie nabycia spadku zasadniczo nie może nastąpić wcześniej niż przed upływem 6 miesięcy od otwarcia spadku, czyli od śmierci spadkodawcy. Ale akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza można sporządzić w dowolnym momencie i nie ma na to określonego terminu. Wskazany 6-miesięczny termin ma to znaczenie, że po jego upływie spadku nie da się już odrzucić i zostaje on przyjęty automatycznie z dobrodziejstwem inwentarza. Sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza przed upływem tego terminu pozwala spadkobiercom złożyć świadome oświadczenie o przyjęciu (lub odrzuceniu) spadku do protokołu dziedziczenia.

Akt poświadczenia dziedziczenia a urząd skarbowy

Mam akt poświadczenia dziedziczenia i co dalej? Należy udać się z nim do urzędu skarbowego i zgłosić nabycie spadku. Jest to warunek uzyskania zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, które przysługuje członkom najbliższej rodziny. Termin zgłoszenia nabycia spadku to 6 miesięcy od postępowania spadkowego.

Skontaktuj się z nami!
Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Umów się na wizytę za pomocą formularza, lub
skontaktuj się telefonicznie.
Notariusz Grzegorz Bańdo Notariusz Jan Bańdo

Umów się na wizytę

Formularz kontaktowy



    Potwierdź, że nie jesteś robotem