Likwidacja spółki to proces formalnego zakończenia jej działalności, polegający na uregulowaniu wszelkich zobowiązań, podziale majątku oraz wykreśleniu spółki z odpowiednich rejestrów. Likwidacja rozumiana jako rozwiązanie, zamknięcie spółki, może dotyczyć różnych typów spółek prawa handlowego: osobowych, kapitałowych, lub spółki cywilnej, co oznacza, że wiązać się będzie z koniecznością dochowania określonych wymogów, w zależności od rodzaju likwidowanej spółki. Stąd dla zwiększenia bezpieczeństwa transakcji, jak i bezpieczeństwa własnego, wspólnicy decyduję się na likwidację spółki u notariusza. Poza tym, uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki powinna zostać potwierdzona protokołem sporządzonym przez notariusza.
Zamknięcie działalności spółki handlowej (spółek osobowych – jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej oraz spółek kapitałowych – z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej) wymaga wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego. Wykreślenie może nastąpić z urzędu lub na wniosek na skutek:
W przypadku rozwiązania spółki, również z powodu wystąpienia z niej wspólnika, należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia jej działalności. Rozwiązanie spółki następuje wskutek:
Przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego jest obowiązkowe w przypadku zamykania działalności spółek z o.o., akcyjnych i komandytowo-akcyjnych. Mogą, ale nie muszą jej przeprowadzać wspólnicy spółek partnerskich, jawnych i komandytowych. Notariusz może sporządzić protokół notarialny potwierdzający zgodną wolę wspólników co do likwidacji.
W przypadku zaistnienia przesłanek do zamknięcia spółki, wstępuje ona w stan likwidacji. Spółka w likwidacji nadal działa, ale jej celem staje się wykreślenie z KRS zamiast celu, dla którego została powołana. Reprezentację i prowadzenie spraw spółki w likwidacji przejmują likwidatorzy spółki. Od momentu ich ustanowienia rozpoczyna się proces likwidacji spółki. Otwarcie likwidacji spółki zgłasza się do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia jej otwarcia. Likwidatorzy spółek z o.o., akcyjnych i komandytowo-akcyjnych muszą dodatkowo ogłosić otwarcie likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
W następnych krokach likwidacja spółek przebiega następująco:
Po zakończeniu ostatniego etapu i zamknięciu likwidacji spółki likwidatorzy mogą złożyć w sądzie wniosek o jej wykreślenie z KRS.
W trakcie likwidacji spółka, zarówno z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i pozostałe, nie jest zwolniona z realizacji obowiązków podatkowych i rozliczeniowych:
Likwidacja spółki cywilnej to proces zakończenia jej działalności i realizacji wszelkich jej zobowiązań. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, a jej majątek stanowi wspólnotę majątkową wspólników. Likwidacja odbywa się na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego oraz ustaleń umowy spółki. Notariusz może sporządzić protokół notarialny potwierdzający zgodną wolę wspólników dotyczącą likwidacji. Likwidacja może nastąpić z wielu powodów, takich jak:
Po podjęciu decyzji o likwidacji, wspólnicy powinni uregulować zobowiązania spółki. Następnie dokonać zwrotu wniesionych wkładów i podzielić majątek, jaki pozostał po spłacie zobowiązań. Ostatnim krokiem jest zgłoszenie likwidacji, czyli wyrejestrowanie spółki z CEIDG.
Zasadniczo, dla wszystkich rodzajów spółek, zarówno prawa handlowego jak i cywilnych, do najważniejszych dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia tego procesu należą:
Dodatkowo, w przypadku spółek kapitałowych mogą być wymagane:
A w przypadku spółek osobowych:
Kancelaria notarialna Bańdo już od kilkudziesięciu lat pomaga spółkom w procesach restrukturyzacyjnych, w tym w bezpiecznym przeprowadzaniu likwidacji spółki. Jeśli planujesz zamknięcie działalności spółki, skontaktuj się z naszą kancelarią. Dzięki temu będziesz pewny, że proces likwidacji przebiegnie sprawnie i w zgodzie z wymogami formalnymi.