Jeśli chcesz wynająć swoje mieszkanie a obawiasz o problemy z najemcą gdy ten przestanie płacić, remedium na to jest umowa najmu okazjonalnego u notariusza. Pozwala ona na szybką eksmisję najemcy, bez konieczności podejmowania żmudnego postępowania w sądzie.
Problem ochrony praw właścicieli wynajmujących swoje mieszkania jest w Polsce powszechny. Przepisy silniej chronią bowiem najemców, czyniąc niezwykle trudnym i skomplikowanym kwestię ich ewentualnej eksmisji nawet wówczas, gdy w rażący sposób nie wywiązują się z zawartych umów najmu. Dlatego w 2010 r. wprowadzono w życie instytucję najmu okazjonalnego, która umożliwiać ma właścicielom usuwanie ze swoich mieszkań takich najemców w terminie nawet 7 dni. Umowę najmu okazjonalnego, a dokładniej odpowiednie oświadczenie najemcy, sporządzić musi notariusz. Sosnowiec jako największe miasto Zagłębia Dąbrowskiego stale boryka się problemem eksmisji.
Umowa najmu okazjonalnego u notariusza polega na tym, że przyszły najemca składa w formie aktu notarialnego oświadczenie, iż w razie konieczności wykonania eksmisji, opróżni on mieszkanie przenosząc się do wskazanego przez siebie przy podpisaniu umowy lokalu. Tym samym odpada najczęściej podnoszony przez nierzetelnych najemców argument niedopuszczalnej eksmisji na bruk. Stąd, niezbędnymi do zawarcia umowy najmu okazjonalnego dokumentami są:
Wskazane w pkt 2 oświadczenie najemcy musi zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Pozostałe oświadczenia mogą być złożone w zwykłej formie pisemnej, choć dla zwiększenia mocy deklaracji właściciela lokalu, o której mowa w pkt 4, wielu wynajmujących decyduje się na notarialne poświadczenie jego podpisu.
Najem okazjonalny u notariusza może zawrzeć wyłącznie właściciel będący osobą fizyczną, nieprowadzący działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, z najemcą również będącym osobą fizyczną. Wynajmowana nieruchomość musi pełnić wyłącznie funkcję mieszkaniową, a umowa zostać zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
Umowa najmu okazjonalnego u notariusza umożliwia wynajmującemu wypowiedzenie najmu:
Oczywiście, stosowanie do regulacji przepisów Kodeksu cywilnego, stronom przysługuje także prawo do wypowiedzenia umowy w przypadkach określonych w umowie. Najemcy przysługuje takie prawo gdy wynajęte mieszkanie posiada wady zagrażające życiu lub zdrowiu zamieszkujących.
To, ile kosztuje umowa najmu okazjonalnego zależy ostatecznie od zakresu prac, jakie wynajmujący powierzy notariuszowi. Czy koszt notariusza przy wynajmie mieszkania ma objąć tylko oświadczenie najemcy o poddaniu się rygorowi egzekucji, czy również wspomniane notarialne poświadczenie podpisu właściciela. Samą treść umowy najmu dostarcza wynajmujący. Ogólnie, cena wraz z wypisami aktu notarialnego będzie się wahać w granicach 550 zł - cena ta uzależniona jest od wysokości płacy minimalnej w Polsce.
Kwestia tego, kto poniesie koszt notariusza przy wynajmie mieszkania jest całkowicie umowna. Może go pokryć sam wynajmujący, obarczyć nim najemcę, lub strony mogą ponieść go po połowie.