Notarialne poświadczenie podpisu to czynność notarialna, której celem jest potwierdzenie, że dana osoba jest autorem danego podpisu, najczęściej złożonego na określonym dokumencie. Wzmacnia wiarygodność dokumentu poprzez poświadczenie autentyczności podpisu. Poświadczenie podpisu u notariusza jest wymagane przy podejmowaniu wielu czynności prawnych, dla zabezpieczenia stron m.in. przed ewentualnym fałszerstwem, przy udzielaniu pełnomocnictw, czy tworzeniu wzorów podpisów.
Poświadczenie notarialne podpisu można uzyskać na dwa sposoby: poprzez złożenie w obecności notariusza własnoręcznego podpisu na dokumencie, lub, jeśli podpis został złożony wcześniej – poprzez uznanie w obecności notariusza widniejącego na dokumencie podpisu za własny.
Co bardzo istotne, przy dokonywaniu czynności poświadczenia własnoręczności podpisu notariusz nie ma obowiązku badania treści samego dokumentu. Dlatego poświadczenie to nie nadaje dokumentom prywatnym mocy dokumentu urzędowego (nie korzystają z domniemania wiarygodności). Taką moc uzyskają wyłącznie poprzez przybranie formy aktu notarialnego. Na skutek poświadczenia własnoręczności charakter urzędowy zostaje nadany tylko podpisowi na dokumencie, który w pozostałym zakresie zachowuje charakter prywatny. Pomimo tego, takie notarialne poświadczenie podpisu nadaje jednak dokumentowi domniemanie autentyczności i jego istnienia w dacie poświadczenia, oraz potwierdza stawiennictwo danych osób w danym miejscu i czasie.
W naszej Kancelarii, mimo braku obowiązku badania treści dokumentu, przed przystąpieniem do poświadczenia podpisu, poza weryfikacją tożsamości stron:
Notarialne poświadczenie podpisu jest bardzo istotne dla zwiększenia pewności wielu rodzajów dokumentów prywatnych zarówno o charakterze majątkowym jak i niemajątkowym. Wymagane przy nadawaniu różnego rodzaju pełnomocnictw, do zbycia udziałów w spółce z o.o., do zbycia praw do działki w Rodzinnych Ogródkach Działkowych, i sporządzaniu wzorów podpisów.
Przed dokonaniem poświadczenia notariusz stwierdza tożsamość osoby składającej podpis. Następnie poświadcza podpis (nadaje klauzulę poświadczeniową) na kopii podpisywanego dokumentu, a w braku miejsca – na załączniku, trwale związując (zszywając) go z dokumentem. Klauzula poświadczeniowa ma formę nadruku na dokumencie, a rzadziej pieczęci z odpowiednią treścią. Poświadczenie zawiera:
Dodatkowo, na żądanie strony, poświadczenie podpisu może zawierać również dokładną godzinę dokonania czynności. Jeśli ujawnią się konieczne do wprowadzenia w dokumencie zmiany, muszą zostać wskazane w klauzuli poświadczeniowej. Poświadczenie podpisu wpisywane jest do repertorium prowadzone przez notariusza.
Za poświadczenie podpisu u notariusza cena, bez względu w jakiej miejscowości dochodzi do czynności, nie może przekraczać:
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego (z 19 listopada 2010 r., sygn. III CZP 82/10), notariusz może odmówić poświadczenia podpisu, jeśli mogłoby to prowadzić do naruszenia powagi lub godności jego zawodu (np. składanego na dokumencie ośmieszającym inną osobę, albo obscenicznym). Oczywiście odmówi również poświadczenia podpisu pochodzącego od osoby innej niż wnioskodawca.
0