Poświadczenie pozostawania przy życiu lub w określonym miejscu należy do katalogu czynności notarialnych. Dokument ten może mieć istotne znaczenie m.in. w sprawach ustalenia praw spadkowych. W poświadczeniu notariusz ustala tożsamość osoby i określa dokładną datę pozostawania jej przy życiu.
Poświadczenie pozostawania przy życiu nazywane jest również poświadczeniem życia. Notariusz poświadcza pozostawanie przy życiu danej osoby podczas jej stawiennictwa w kancelarii notarialnej. Może również dokonać takiego poświadczenia na podstawie przekonania nabytego poza kancelarią. Notarialne poświadczenie pozostawania przy życiu zawiera ustalenie tożsamości osoby (wskazuje jej dane osobowe) oraz określenie dnia, godziny i minuty stwierdzenia pozostawania przy życiu. Tak dokładne ustalenie czasu poświadczenia życia następuje z urzędu, w przeciwieństwie do pozostałych czynności notarialnych, gdy konieczne jest tylko wtedy, gdy zażąda tego strona czynności.
Poświadczenie pozostawania przy życiu jest specyficzną czynnością notarialną również z innego powodu. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów czynności, osoba, której poświadczenie dotyczy, nie musi chcieć dokonania takiego poświadczenia. Ponieważ to notariusz poświadcza fakt pozostawania przy życiu danej osoby, jej ewentualna zdolność do czynności prawnych, do komunikowania się, czy też do samodzielnego podejmowania decyzji, nie mają decydującego znaczenia dla dokonania poświadczenia.
Wzór poświadczenia pozostawania przy życiu osoby może wyglądać następująco:
„Dnia … w kancelarii notarialnej w Sosnowcu poświadczam pozostawanie przy życiu Jana Nowaka, syna …, który stawił się dziś w kancelarii o godzinie 9:15 (słownie: dziewiątej minut piętnaście). Tożsamość Jana Nowaka stwierdziłem na podstawie przedłożonego przez niego dowodu osobistego nr… PESEL …. Zgodnie ze złożonym przez niego oświadczeniem, miejscem jego zamieszkania jest … Pobrano taksę notarialną w wysokości … oraz podatek w wysokości…. Podpis i pieczęć notariusza”.
Poświadczenie pozostawania przy życiu to niepozorny, ale niezwykle ważny dokument, który pozwala uniknąć poważnych problemów prawnych i finansowych. Jest szczególnie istotne w kontekście wypłaty rent i emerytur (zwłaszcza zagranicznych), spraw spadkowych, a także innych formalnych procedur wymagających potwierdzenia istnienia danej osoby w określonym czasie i miejscu.
Poświadczenie może zaoszczędzić czas i ograniczyć stres, eliminując problemy wynikające z konieczności udowodnienia, że ktoś nadal żyje. Warto więc pamiętać o istnieniu możliwości stworzenia takiego poświadczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do konsultacji, udzielimy dodatkowych informacji.