Sporządzenie wypisów, odpisów i wyciągów należy do ustawowych zadań notariusza. Oryginał aktu notarialnego jest jeden i jest przechowywany w kancelarii notarialnej przez 10 lat, a następnie trafia do sądu wieczystoksięgowego. Dlatego stronom wydawany jest wypis aktu notarialnego, który ma moc oryginału, podobnie jak odpis notarialny. Czasem klientom potrzebny jest jedynie wycinek treści oryginału, wówczas wystarczającym jest wyciąg aktu notarialnego.
Te trzy rodzaje dokumentów, odpowiednio poświadczone przez notariusza, mają moc prawną oryginału. Zarówno wypis aktu notarialnego, odpis aktu notarialnego, jak i wyciąg, jest podpisywany przez notariusza, opatrywany pieczęcią oraz, w przypadku więcej niż jednej strony, numerowany, połączony i spojony pieczęcią. Na każdym z tych dokumentów notariusz zaznacza, komu i kiedy został wydany, a w nagłówku opisuje, czy dany dokument jest wypisem, odpisem czy wyciągiem. Elektroniczne wersje wypisów, odpisów i wyciągów opatrywane są kwalifikowanym podpisem elektronicznym i umieszczane w Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych, jeśli wymagają tego przepisy prawa.
Do wydawania wyciągów i odpisów stosuje się te same zasady, na jakich wydaje się wypisy. W przepisach nie ma jednak mowy o odpisach elektronicznych. Natomiast elektroniczny wypis aktu notarialnego lub wyciąg, notariusz opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym i również umieszcza w ww. Repozytorium. Czym więc się różnią te trzy dokumenty?
Wypisy aktu notarialnego zawierają dosłowne powtórzenie treści zawartej w oryginale, jednak w wypisie nie uwzględnia się poprawek i przekreśleń znajdujących w oryginalnym akcie. Wypisy wykorzystywane są przez klientów w sytuacjach, gdy konieczne jest posiadanie dokumentu o pełnej mocy prawnej, np. do przedstawienia w sądzie czy urzędzie.
Podobne zastosowanie ma odpis aktu notarialnego (potocznie: odpis notarialny), który najczęściej wykorzystywany jest w sprawach komorniczych. Odpis to również dokument będący wiernym odwzorowaniem treści oryginału aktu notarialnego, z tą różnicą, że uwzględnia naniesione na oryginale przekreślenia i poprawki.
Wyciąg nie jest wypisem ani odpisem, zawiera bowiem jedynie wybrane fragmenty treści aktu notarialnego, które są istotne z punktu widzenia konkretnej sprawy lub celu. Jest sporządzany w sytuacjach, gdy nie ma potrzeby przedstawiania całego aktu, np. w przypadku dokumentów o rozbudowanej treści. Wyciąg aktu notarialnego zachowuje moc dokumentu urzędowego w zakresie objętym jego treścią.
W ramach usługi „sporządzanie wypisów Sosnowiec”, nasza kancelaria oferuje sporządzanie wypisu, odpisu lub wyciągu aktu notarialnego (albo innego dokumentu) w cenie 6 zł (plus VAT) za każdą rozpoczętą stronę dokumentu.