Statut spółki komandytowo-akcyjnej to umowa założycielska, akt stanowiący podstawę zawiązania i istnienia s.k.a. Jak wskazuje art. 131 Kodeksu spółek handlowych, statut spółki komandytowo-akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa prawa handlowego mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada co najmniej jeden wspólnik bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden jest akcjonariuszem, przy czym akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
Założycielami spółki są osoby, które podpisują statut. Powinni go podpisać co najmniej wszyscy komplementariusze. Statut określa świadczenia, do których może być zobowiązany akcjonariusz. Spółka powstaje z chwilą wpisania do rejestru.
Statut spółki komandytowo-akcyjnej oprócz tego, że jest dokumentem założycielskim, określa zasady funkcjonowania spółki, jej strukturę, prawa i obowiązki wspólników oraz inne istotne kwestie. Sporządzenie statutu w formie aktu notarialnego jest obowiązkowe. Do obligatoryjnych elementów, które muszą się znaleźć w statucie s.k.a. należą:
Oprócz ww. obligatoryjnych elementów, w statucie s.k.a. wspólnicy mogą zawrzeć też dodatkowe, np.:
Sporządzenie rzetelnego statutu jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania s.k.a. Statut spółki komandytowo-akcyjnej u notariusza daje gwarancję, że zostanie sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia błędów formalnych, które mogłyby prowadzić do nieważności spółki. Notariusz może doradzić w zakresie treści statutu, sugerując wprowadzenie postanowień, które mogą być korzystne dla wspólników, jak i wyjaśnić konsekwencje prawne dokonanych przez wspólników uzgodnień. Jego wsparcie w przygotowaniu niezbędnych dokumentów może przyspieszyć cały proces zakładania spółki.