Umowa spółki jawnej powinna zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Sporządzanie takich umów, statutów, wymaganych w spółkach oświadczeń, przeprowadzanie czynności związanych z zakładaniem, likwidacją i sprzedażą spółki, należy do katalogu czynności notarialnych. Umowa spółki jawnej u notariusza, jako osoby zaufania publicznego, daje większe poczucie bezpieczeństwa i pewności prawnej założycielom spółki.
Spółka jawna jest spółką osobową prawa handlowego, prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą. Charakteryzuje się tym, że każdy wspólnik za zobowiązania spółki odpowiada bez ograniczeń całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz subsydiarnie ze spółką (egzekucja z majątku wspólnika może być prowadzona dopiero gdy bezskuteczna okaże się egzekucja z majątku spółki).
Umowa spółki jawnej powinna zostać zawarta na piśmie, a brak dochowania tej formy może spowodować nieważność umowy. Zaleca się także, aby sporządzać ją w obecności notariusza (umowa spółki jawnej w formie aktu notarialnego), co może ułatwić późniejsze kwestie formalne i prawne.
Umowa spółki jawnej wzór – umowa może być zawarta również przy wykorzystaniu wzorca umowy. Wymaga on opatrzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Umowa spółki jawnej jest podstawowym dokumentem regulującym funkcjonowanie spółki jawnej. Powinna zawierać następujące elementy:
W spółce jawnej zbycie udziałów nie jest bezpośrednio regulowane w Kodeksie spółek handlowych (KSH), ponieważ wspólnicy spółki jawnej nie posiadają „udziałów” w sensie formalnym, jak w przypadku spółek kapitałowych. Zamiast tego, wspólnicy mają ogół praw i obowiązków wynikających z udziału w spółce. Aby zbyć swój udział w spółce jawnej konieczne jest zastosowanie szczególnych procedur. Umowa zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej powinna zostać zawarta na piśmie z podpisami notarialnie poświadczonymi. Konieczna jest aktualizacja danych w KRS, aby odzwierciedlały zmiany w składzie spółki.
Umowa spółki jawnej może zostać rozwiązana z przyczyn przewidzianych w tej umowie. Może zostać również rozwiązana jednomyślną uchwałą wszystkich wspólników, a także z powodu ogłoszenia upadłości, śmierci wspólnika (lub jego upadłości), wypowiedzenia umowy przez wspólnika lub jego wierzyciela, oraz wskutek prawomocnego orzeczenia sądu.
Wypowiedzenie umowy spółki jawnej – w przypadku zawarcia spółki na czas nieoznaczony, każdy ze wspólników może wypowiedzieć umowę spółki jawnej na 6 miesięcy przed końcem roku obrotowego.
Zawarcie umowy spółki jawnej podlega 0,5% podatkowi od czynności cywilnoprawnych, przy czym podstawą opodatkowania jest wartość wnoszonych przez wspólników wkładów.
W spółce jawnej udział kapitałowy wspólnika odpowiada wartości faktycznie wniesionego wkładu, stąd tak istotne znaczenie ma precyzyjne określenie w umowie wnoszonych do spółki wkładów, jako że to one tworzą majątek spółki. Jako wkład do spółki jawnej można wnieść lub obciążyć własność rzeczy lub innych praw, wnieść można również określone świadczenia na rzecz spółki (np. pracę). W umowie można także zwolnić któregoś ze wspólników z udziału w stratach spółki. Kancelaria Notarialna Bańdo świadczącą usługi już od lat 60-tych ubiegłego wieku, jako profesjonalny „notariusz spółek” oferuje kompleksowy zakres czynności notarialnych związanych z niezbędnymi formalnościami w działalności spółek.