Przepisy Kodeksu spółek handlowych zastrzegają, że umowa spółki komandytowej powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Wymaga tego szczególny charakter tej formy prowadzenia działalności i podział ról między komandytariusza i komplementariusza. Umowa spółki komandytowej u notariusza, jako profesjonalisty w przeprowadzaniu tego typu czynności, gwarantuje prawidłowość i bezpieczeństwo umowy, zarówno dla stron, jak i obrotu gospodarczo-prawnego.
Spółka komandytowa to spółka osobowa prawa handlowego mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
Umowa spółki komandytowej akt notarialny – zgodnie z art. 106 k.s.h. dla tego rodzaju spółki jako właściwa wskazana jest forma aktu notarialnego. Przepisy zezwalają również na jej zawarcie przy wykorzystaniu wzorca umowy. Wymaga on opatrzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Umowa spółki komandytowej powinna zawierać elementy wymagane przez Kodeks spółek handlowych, które określają zasady funkcjonowania spółki oraz dodatkowe postanowienia regulujące relacje między wspólnikami – komplementariuszami i komandytariuszami. Do podstawowych elementów, które powinna zawierać umowa spółki komandytowej, należą:
Dodatkowo, umowa spółki komandytowej może określać:
Umowa spółki komandytowej z komplementariuszem powinna zawierać szczegółowe postanowienia dotyczące zarówno roli, jak i obowiązków komplementariusza. Komplementariusz pełni kluczową funkcję w spółce, ponieważ odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem i ma prawo do prowadzenia spraw spółki. W umowie z nim powinno się wskazać:
W spółce komandytowej wspólnicy nie posiadają udziałów w sensie ścisłym, jak w spółkach kapitałowych, ale mogą przenieść ogół swoich praw i obowiązków w spółce na inną osobę. Przeniesienie wymaga zgody pozostałych wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Na nabywcę nie przechodzi jednak prawo do prowadzenia spraw spółki. Umowa zbycia ogółu praw i obowiązków powinna być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Po zawarciu umowy konieczne jest zgłoszenie zmiany wspólnika do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)
Umowa spółki komandytowej może zostać rozwiązana z przyczyn przewidzianych w tej umowie. Może zostać również rozwiązana jednomyślną uchwałą wszystkich wspólników, a także z powodu ogłoszenia upadłości spółki, upadłości wspólnika, śmierci komplementariusza, wypowiedzenia umowy przez wspólnika lub jego wierzyciela, oraz wskutek prawomocnego orzeczenia sądu. Śmierć komandytariusza nie stanowi przyczyny rozwiązania spółki. Spadkobiercy komandytariusza powinni wskazać spółce jedną osobę do wykonywania ich praw.
Wypowiedzenie umowy spółki komandytowej – w przypadku zawarcia spółki na czas nieoznaczony, każdy ze wspólników może wypowiedzieć umowę spółki na 6 miesięcy przed końcem roku obrotowego.
Przy zawarciu umowy spółki komandytowej obowiązuje stawka PCC w wysokości 0,5% od wartości wniesionych wkładów.
Umowa spółki komandytowej musi być zawarta w formie aktu notarialnego, bo prawidłowe sporządzenie umowy jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania spółki i zabezpieczenia interesów wspólników. Kancelaria Notarialna Bańdo, jako doświadczony notariusz spółek, oferuje nie tylko sporządzanie umów spółek, ale także wszelkich innych wymaganych prawem, potrzebnych spółkom: statutów, oświadczeń, po czynności związane z rozwiązaniem i sprzedażą spółki.