Umowa spółki partnerskiej powinna zostać sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Sporządzanie tego rodzaju umów, statutów, należy do katalogu czynności notarialnych. Umowa spółki partnerskiej u notariusza, jako osoby zaufania publicznego, daje większe poczucie bezpieczeństwa i pewności prawnej założycielom spółki.
Spółka partnerska jest spółką osobową prawa handlowego, prowadzącą przedsiębiorstwo pod własną firmą, a tworzoną przez partnerów (wyłączenie osoby fizyczne) w celu wykonywania wolnego zawodu. Spółka partnerska może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, jeśli nie sprzeciwia się temu ustawa, np.:
Inne wolne zawody to m.in.: aptekarz, architekt, inżynier budownictwa, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, fizjoterapeuta, makler, doradca inwestycyjny, księgowy, notariusz, czy tłumacz przysięgły.
Wymagana jest pisemna forma umowy spółki partnerskiej, pod rygorem jej nieważności. Po podpisaniu umowy, spółka partnerska musi zostać zarejestrowana w KRS. Wpis do rejestru jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia działalności spółki. Należy zgłosić spółkę do urzędu skarbowego oraz, jeśli to konieczne, zarejestrować jako podatnik VAT i zgłosić do ZUS.
Umowa spółki partnerskiej powinna zawierać elementy wymagane przez Kodeks spółek handlowych oraz dodatkowe postanowienia regulujące współpracę między partnerami. Do elementów obowiązkowych należą:
Dodatkowo umowa spółki partnerskiej może określać:
W spółce partnerskiej, podobnie jak w innych spółkach osobowych, wspólnicy (partnerzy) nie posiadają „udziałów” w sensie prawnym. Zamiast tego mają ogół praw i obowiązków związanych z uczestnictwem w spółce. Zbycie tych praw i obowiązków jest możliwe, ale wymaga spełnienia określonych warunków. Umowa zbycia ogółu praw i obowiązków powinna być zawarta na piśmie z podpisami notarialnie poświadczonymi. Zbycie musi być zgłoszone do KRS w celu aktualizacji danych dotyczących składu partnerów spółki.
Umowa spółki partnerskiej może zostać rozwiązana z przyczyn przewidzianych w tej umowie, a także jednomyślną uchwałą wszystkich partnerów, albo z powodu ogłoszenia upadłości spółki, lub utraty przez wszystkich partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu, z powodu śmierci partnera (lub jego upadłości), wypowiedzenia umowy przez partnera lub jego wierzyciela, oraz wskutek prawomocnego orzeczenia sądu.
Zawarcie umowy spółki partnerskiej podlega 0,5% podatkowi od czynności cywilnoprawnych, przy czym podstawą opodatkowania jest wartość wnoszonych przez wspólników wkładów.
Zawarcie umowy spółki partnerskiej to kluczowy krok w rozpoczęciu działalności gospodarczej przez osoby wykonujące wolne zawody. Skorzystanie z usług notariusza przy tej procedurze zapewnia nie tylko bezpieczeństwo prawne, ale także precyzyjne przygotowanie dokumentów, a przede wszystkim wsparcie w postaci wieloletniego doświadczenia w obsłudze spółek Kancelarii Notarialnej Bańdo.
Notariusz zadba o to, aby umowa była zgodna z obowiązującymi przepisami prawa, uwzględniając indywidualne potrzeby wspólników. Dzięki temu partnerzy mogą mieć pewność, że ich interesy są należycie zabezpieczone, a wszystkie formalności zostaną dopełnione w sposób właściwy.