Spółka z o.o. to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Do jej głównych zalet należy bowiem ograniczona odpowiedzialność wspólników i niski minimalny kapitał zakładowy. Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółkę z o.o. może zawiązać jedna lub więcej osób w każdym dopuszczalnym prawem celu (wyjątek – spółka z o.o. nie może być utworzona wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z o.o.). Wspólnicy są zobowiązani tylko do świadczeń określonych w tej umowie i nie odpowiadają za zobowiązania spółki (zasadniczo odpowiadają tylko do wartości wniesionych wkładów).

Umowa spółki z o.o. forma

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością u notariusza? Tak, taką formę dla tego rodzaju spółki wskazuje art. 157 § 2 ustawy Kodeks spółek handlowych. W przypadku zmian umowy, również konieczne jest zachowanie tej formy.

Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – przepisy dopuszczają również możliwość zawarcia umowy przy wykorzystaniu wzorca. Po wypełnieniu go w systemie teleinformatycznym, umowę należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Umowa spółki z o.o. – co powinna zawierać?

Do obowiązkowych elementów umowy spółki z o.o. należą:

  • firma i siedziba spółki – nazwa spółki oraz miejscowość, w której znajduje się siedziba spółki;
  • przedmiot działalności – określenie zakresu działalności gospodarczej, jaką spółka będzie prowadzić;
  • wysokość kapitału zakładowego – minimalny kapitał zakładowy wynosi 5 000 złotych, umowa powinna określać jego dokładną wysokość;
  • określenie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;
  • liczba i wartość nominalna udziałów – określenie liczby udziałów przysługujących poszczególnym wspólnikom oraz ich wartości nominalnej;
  • czas trwania spółki, jeśli jest oznaczony.

Dodatkowe ustalenia, które zawierać może umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:

  • sposób reprezentacji spółki;
  • zasady zbywania udziałów;
  • regulacje dotyczące przenoszenia udziałów między wspólnikami oraz na osoby trzecie;
  • prawa i obowiązki wspólników;
  • ustalenia dotyczące tego, jak będą dzielone zyski i ewentualne straty;
  • procedura podejmowania uchwał;
  • postanowienia dotyczące procedury likwidacyjnej w przypadku rozwiązania spółki.

Rozwiązanie umowy spółki z o.o.

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać rozwiązana z przyczyn przewidzianych w umowie spółki, uchwałą wspólników o rozwiązaniu spółki albo o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, stwierdzoną protokołem sporządzonym przez notariusza (chyba że przeniesienie siedziby ma nastąpić do innego państwa członkowskiego UE lub EOG, a prawo tego państwa to dopuszcza), a także w wyniku ogłoszenia upadłości spółki lub z innych przyczyn przewidzianych prawem, oraz wyrokiem sądu. W przypadku spółki z o.o. zawiązanej przy wykorzystaniu wzorca, rozwiązać ją może również odpowiednia uchwała wspólników. Co istotne, rozwiązanie spółki następuje dopiero po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru.

Umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o. PCC

Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. wynosi 1% wartości rynkowej nabywanych udziałów. Nabywca udziałów ma obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 w urzędzie skarbowym i zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. Po przeprowadzeniu transakcji konieczne jest zgłoszenie zmiany wspólników do KRS.

Umowa spółki Sosnowiec

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością u notariusza jest kluczowym elementem procesu zakładania spółki, ponieważ gwarantuje zgodność z przepisami prawa oraz zabezpiecza interesy wspólników. Wymóg sporządzenia umowy w formie aktu notarialnego wynika z przepisów Kodeksu spółek handlowych. Notariusz minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów formalnych. Forma aktu notarialnego zapewnia bezpieczeństwo prawne i ułatwia ewentualne rozstrzyganie sporów między wspólnikami w przyszłości. Sporządzenie umowy spółki z o.o. u notariusza to inwestycja w stabilność i bezpieczeństwo prawne spółki, co ma kluczowe znaczenie dla jej prawidłowego funkcjonowania.

Skontaktuj się z nami!
Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Umów się na wizytę za pomocą formularza, lub
skontaktuj się telefonicznie.
Notariusz Grzegorz Bańdo Notariusz Jan Bańdo

Umów się na wizytę

Formularz kontaktowy



    Potwierdź, że nie jesteś robotem