Umowa zamiany polega na wzajemnym zobowiązaniu się co najmniej dwóch stron do przeniesienia własności rzeczy w zamian za własność innej. W przypadku gdy wartość jednej rzeczy jest wyższa od drugiej, strony mogą rozliczyć się dopłatą. Umowa zamiany nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego, ale z naszych usług równie często korzystają wspólnicy wymieniający się udziałami w spółkach, czy właściciele dóbr znacznej wartości, np. samochodów lub maszyn.

Umowa zamiany

Zgodnie z definicją zawartą w art. 603 Kodeksu cywilnego, przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Ten rodzaj umowy charakteryzuje więc zasada ekwiwalentności świadczeń. Zamieniać się można na różne rzeczy ruchome (np. samochody, meble, artykuły kolekcjonerskie), nieruchomości (np. mieszkania, grunty), ale także prawa majątkowe (np. akcje lub udziały w spółce, patenty).

Strona umowy zamiany

Stroną umowy zamiany może być każda osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która zgodnie z przepisami prawa ma zdolność do czynności prawnych i możliwość dysponowania przedmiotem umowy zamiany.

Umowa zamiany nieruchomości

Umowa zamiany nieruchomości stanowi alternatywę dla klasycznej sprzedaży. Niesie dla stron znaczne korzyści w postaci oszczędności na środkach, jakie musiałyby wydatkować na dwa akty notarialne i dwa podatki od czynności cywilnoprawnej, gdyby zdecydowały się najpierw zbyć swoją nieruchomość, a następnie nabyć inną. Oczywistym jest, że zamieniane nieruchomości przeważnie różnią się wartością. Wówczas w grę wchodzi umowa zamiany nieruchomości z dopłatą, która ma za zadanie wyrównać różnicę wartości.

Umowa zamiany nieruchomości wzór

W internecie krąży wiele wzorów umów, jednak mając na uwadze wagę majątkową oraz złożoność praw związanych z nieruchomością, możliwych zagrożeń obciążeniami, roszczeniami, służebnościami, hipotekami, lepiej w przypadku zamiany nieruchomości skorzystać z pomocy prawnika czy po prostu powierzyć jej sporządzenie notariuszowi. Umowa zamiany nieruchomości musi zostać ujawniona w księdze wieczystej.

Umowa zamiany podatek

Na gruncie umowy zamiany mogą występować trzy podatki: od czynności cywilnoprawnych (PCC), dochodowy (PIT lub CIT), i ewentualnie – od towarów i usług (VAT). Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy o PCC, podstawę opodatkowania przy umowie zamiany:

a) lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na taki lokal lub prawo do lokalu – stanowi różnica wartości rynkowych zamienianych lokali lub praw do lokali,

b) w pozostałych przypadkach – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek.

Przy zamianie rzeczy ruchomych (np. samochodu, sprzętu elektronicznego) PCC wynosi 2% od wartości rynkowej przedmiotu o wyższej wartości.

  • Każda ze stron zobowiązana jest do zapłaty PCC od rzeczy, którą nabywa.
  • Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa rzeczy w dniu dokonania zamiany.
  • Zamiana rzeczy może być zwolniona z PCC, jeśli jedna ze stron jest zwolniona z tego podatku, np. jest przedsiębiorcą, który odprowadza VAT (zamiast PCC).

Przy zamianie nieruchomości PCC wynosi 2% od wartości rynkowej nieruchomości o wyższej wartości.

  • Obowiązek podatkowy ciąży na obu stronach, ale często strony umawiają się, która z nich zapłaci podatek.
  • Podstawą opodatkowania jest wartość nieruchomości wskazana w akcie notarialnym, o ile nie jest ona niższa od wartości rynkowej (wówczas urząd skarbowy może zażądać dopłaty podatku).
  • Jeśli przedmiotem zamiany jest nieruchomość, od której nabycia lub wybudowania upłynęło mniej niż 5 lat (licząc od końca roku, w którym nastąpiło wybudowanie lub nabycie), transakcja może podlegać opodatkowaniu PIT w wysokości 19% dochodu (różnica między ceną nabycia a wartością nieruchomości uzyskaną w zamian).
  • Zwolnienie z PIT przysługuje w przypadku przeznaczenia dochodu z zamiany na cele mieszkaniowe w ciągu 3 lat od transakcji (ulga mieszkaniowa).
  • Jeśli którakolwiek ze stron jest podatnikiem VAT, transakcja może podlegać opodatkowaniu VAT, co zwalnia ją z PCC.

Przy zamianie praw majątkowych (np. akcji, udziałów w spółkach, praw autorskich) PCC wynosi 1% od wartości rynkowej prawa o wyższej wartości.

  • Obowiązek podatkowy ciąży na każdej ze stron i dotyczy praw, które otrzymują.
  • Zamiana praw majątkowych, takich jak akcje czy udziały, może powodować obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Stawka zależy od rodzaju prawa i specyfiki transakcji (np. 19% dla dochodów kapitałowych).
  • W przypadku zamiany praw majątkowych podlegających VAT (np. licencji czy praw autorskich), obowiązek podatkowy z tego tytułu może zastąpić PCC.

Przy umowie zamiany może wystąpić obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, jeśli stroną umowy jest podmiot podlegający opodatkowaniu CIT, a transakcja generuje dochód.

Umowa zamiany Sosnowiec

Umowa zamiany nieruchomości to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na wzajemną wymianę nieruchomości bez potrzeby angażowania gotówki. Ale przedmiotem umowy zamiany mogą być różne dobra, prawa majątkowe, a podmiotem zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Kluczowe jest, aby umowa zamiany była zgodna z przepisami prawa i odpowiednio zabezpieczała interesy wszystkich stron. W przypadku bardziej skomplikowanych transakcji warto, a w przypadku zamiany nieruchomości trzeba, udać się do notariusza, aby umowa spełniała wszystkie wymogi formalne i prawne.

Skontaktuj się z nami!
Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Umów się na wizytę za pomocą formularza, lub
skontaktuj się telefonicznie.
Notariusz Grzegorz Bańdo Notariusz Jan Bańdo

Umów się na wizytę

Formularz kontaktowy



    Potwierdź, że nie jesteś robotem