Notariusz wykonując czynności notarialne działa w ich zakresie jako osoba zaufania publicznego, dzięki czemu zyskują one moc dokumentu urzędowego. Przy ich wykonywaniu zobowiązany jest czuwać nad bezpieczeństwem prawnym uczestników, jednocześnie dbając o to, by były one dla nich zrozumiałe i przejrzyste. Tak aby strony miały pełnię świadomości co do skutków prawnych, jakie niosą ze sobą podejmowane czynności notarialne. Sosnowiec to miasto, w którym rodzinna kancelaria Bańdo wykonuje czynności notarialne już od lat 60.
Kliknij w czynność jeśli chcesz dowiedzieć się więcejNotariusza uwiarygadnia i zabezpiecza czynności prawne podejmowane w obrocie zarówno przez osoby prywatne, jak i przez firmy. To m.in. różnego rodzaju umowy, oświadczenia, zobowiązania i rozporządzania prawami i majątkiem, czynności z zakresu prawa spadkowego, a także obsługa notarialna spółek.
Katalog czynności notarialnych wskazuje art. 79 ustawy Prawo o notariacie. Należą do nich:
Jako funkcjonariusz publiczny notariusz wykonując czynności notarialne zobowiązany jest do obliczania, poboru i wpłaty na rzecz właściwych organów należności publicznoprawnych (podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, opłaty wieczystoksięgowe)
Do wspomnianych czynności notarialnych w sprawach spadkowych należą m.in.:
Z kolei w zakresie obsługi notarialnego spółek prawa handlowego, czynności notarialne obejmują m.in.:
Notariusze, jako osoby zaufania publicznego, zobligowane są stać na straży bezpieczeństwa obrotu prawnego. Wykonując czynności notarialne podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej, cywilnej i karnej.